RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

+5
Sorin.Sibiceanu
Vali P
LUPU CIPRIAN
harybald
dumitru liviu
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  harybald Mar Feb 28, 2012 9:32 pm

1 litru este putin cred ca sa devenim cei mai buni si veseli rulotisti..........dar merita incercat lol! lol! lol! lol!
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty sa o crezi tu

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 28, 2012 10:31 pm

dupa un litru o sa fiti cei mai veseli da' o sa fiti si cei mai praf rulotisti
garantez asta 100%
"materialul " asta are mai multe victime inaintea voastra decat va puteti inchipui

o sa va pun la incercare drunken
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  harybald Mar Feb 28, 2012 10:34 pm

praf nu dar pulbere poate.....sa o ti la tine ca nu sti cand va fi nevoie de ea. merita incercat. Wink
harybald
harybald
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 79
Data de inscriere : 23/01/2012
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty OFF - TOPIC

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 28, 2012 10:57 pm

Cipriane SCUZE !
nu ne-am imbatat / dar am deviat drunken

fa un topic cu "Antigelul rulotei" si muta acolo cel putin ultimile 8 postari
merci !

P.S.
iti dai seama ca daca acum treji suntem pe langa subiect , cum p..ana mea o sa fim dupa 1litru de cocartz :
imparati king , reni rendeer sau bufoni jocolor ?
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Mier Feb 29, 2012 1:17 pm

DAa CIpriane finule iartane devierea topicului osa-l redenumesc PUNTEA GRATARULUI CU INFILTRATII DE PALINCA Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Feb 29, 2012 2:19 pm

dumitru liviu a scris:Salutari la toata lumea!!!.... oricum promit sa nu mai fac topicuri de genul asta.


personal topic ul mi se pare interesant - e bine de stiut ! sunt chestii interesante eu zic sa dezvolti ideea si cu podeaua rulotei , ca pe cea cu gratarul si bautura o dezvoltam sigur...
dar si asta cu podeaua era interesanta ...

...sunt puntea ... cum spui tu in loc de podea ...
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  Iancu Gabi Lun Mar 12, 2012 11:33 am

cine are punte si sasiu firma Knoot,in Dobroiesti,se poate ajunge din cartierul Pantelimon,este firma Knoot.eu acolo am schimbat ambele suspensi de la punte,verificare frine,cu reglajele aferente,si tot acolo am schimbat amortizorul de la sistemul de prindere la cuiul de remorcare.totul ma costat 480 ron,cu o garantie de 18 luni.singura mica problema este ca ei lucreaza doar cu persoane juridice.
www.knoot.ro
intrati pe google si scrieti simplu KNOOT.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Puntea

Mesaj  adrian05ro Lun Mar 12, 2012 1:25 pm

la mine sasiul este ALKO , iar puntea este cu brate independente stg - drt si spun asta deoarece in stanga si in dreapa puntii sunt cate 2(doua) gresoare iar ca stabilitate nu am ce sa-i reprosez ( doar pe drumul de la Antosport era sa mi se redecoreze interiorul , in rest ........super-asezata )

prin decembrie , cand inca era vremea frumoasa , am gresat-o peste tot ( punte si culisa de la cupla de remorcare ) si deocamdata sunt "In joc de glezne" asteptand prima iesire
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Mier Mar 14, 2012 4:11 pm

Fratiloor poate eu gresesc hai sa lamurim un lucru ca toti ma ia in baza cu denumirea topicului, deci rulota are un ax sau doua cu ROTI,un sasiu TRVERSELE METALICE si PUNTEA explicatimi voi care este Question Question Question cheers cheers cheers ca nu mai inteleg nimic Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  MrViorel51 Mier Mar 14, 2012 4:29 pm

Liviu, punte i se spune axului rotilor (la dacii,camioane si in special la tot ce nu erau cu roti de directie si era un ax sau profil cu roti la capete, li se spunea punte) ex: s-a strambat puntea ,cand dadeai cu roata spate intr-o groapa. La rulota, fiind considerata ca si casa partea de jos se numeste podea la fel ca la camioane, autobuze. Doar la vapoare podelele se numesc punti pentru ca sunt pe mai multe nivele .
MrViorel51
MrViorel51
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 67
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 64
Localizare : Cernavoda,Constanta - 0766223301

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty sper sa fiu inteles

Mesaj  adrian05ro Mier Mar 14, 2012 4:49 pm

daca pana acum nu te-ai bagat sub o rulota afla ca :
- axul ala de care spui tu cu roti in capete este puntea rulotei , si este prins de sasiul rulotei prin intermediul unor bride , bride cu saibe si piulite
- sasiul este in general din profil"U" galvanizat si este din 2buc dispuse in lungul rulotei ; la iesirea de sub podeaua rulotei in partea din fata cele doua bucati sunt indoite spre interior si sunt unite de doua bucati de tabla groasa ( una deasupra , una dedesubt) toate sudate intre ele
modelele de sasiu de care "m-am lovit" sunt AL-KO si Knott
- intre cele doua bucati de tabla de afla o bucsa din material anti-frictiune ; prin acesta bucsa trece protapul
- protapul este acea piesa care face legarura intre masina si rulota ; la un capat are mecanismul de cuplare ( sau cupla , care poate fi simpal sau cu antibalans) iar un capat trece prin acea bucsa de care am pomenit mai devreme si actioneza frana rulotei
la majotitatea rulotelor mecanismul de franare este un mecanism botezat "inertial" ; franarea se face la apropierea rulotei de masina tragatoare
- frana ; am explicat pe scurt mecanismul
frana de mana actioneaza in paralel cu cea de serviciu ; la maneta de franare este un cablu legat in partea de jos ( sau "siguranta") . Acest cablu trebuie sa fie legat de masina si are rolul de a actiona frana de mana in cazul in care rulota s-ar decupla accidental .
- podeaua rulotei , este dintr-un material destul de dur ( un fel de tego) cu grosimea de aprox2cm
podeaua este prinsa de sasiu prin intermediul unor suruburi de 10-12mm , cu saibe si piulite cu autoblocare
Daca nu am fost suficient de explicit te rog sa imi spui si am sa revin acolo unde crezi ca am facut prea succinta prezentarea
Sau te bagi sub rulota proprie si vezi ce este pe acolo ; in general sunt simple si nu prea ai in ce sa te incurci
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Mier Mar 14, 2012 7:29 pm

Adriane intradevar mi-ai detaliat f b rulota cum este fabricata,de reparat am reparat f multe, poate aveti dreptate m-am exprimat eu gresit , totusi rulota nu este nici masina nici vapor asa cum spune Viorel , deci ma repet POATE M-AM EXPRIMAT GRESIT ,scuze Exclamation
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Mar 14, 2012 7:41 pm

asa nasule cere ti scuze sa vii cu bere sa bem de la tine.....
BAaaaaaaaaaaaaaa care se mai ia de nasu l am spart !
vad ca nici pt paste nu s a anuntat si mai avem 2 zile si inchidem lista
lasati l ca e suparat ! cheers cheers cheers cheers
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Mier Mar 14, 2012 8:27 pm

Te sun maine nebunel de fin ce esti in legatura cu pastele
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty sa traiasca nasu'

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 9:27 am

eu nu m-am suparat
facusem referire strict la rulota ( ca doar suntem in domeniul auto )
nu faceam comparatie cu naval , aero , etc........
eu unul te-am inteles
Cipriane , ma lasi sa beau o bere cu nasu' ca sa ne impacam ? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  Vali P Joi Mar 15, 2012 1:45 pm

Ma bag si eu la o berica drunken cu Liviu ca... ce i-am mai frecat ridichea la inceputul topicului...el cu puntea lui, io' cu puntea mea... Twisted Evil
Vali P
Vali P
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 92
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 54
Localizare : Fetesti-Ialomita

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Punte vs. Bere

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 2:30 pm

ce ne faceam noi daca nu intram in "polemica" asta cu puntea ?
cred ca ramaneam bebauti , ne deshidratam si ne pierdea societatea ( sau comunitatea rulotistica)

bine ca ne-a venit intre-timp mintea la cap si am gasit iesirea din "criza"
o sa tin berea la rece pana la prima intalnire king
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  george chirila Joi Mar 15, 2012 3:13 pm

Ce sa mai ! Vecinu'asta al meu ,e meserias ,frate ,nu gluma !Ne intalnim sa bem o bere si sa-mi explici fenomenul cu frictiunea si lipsa ei scratch . Tare de tot . Cool !
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Joi Mar 15, 2012 8:54 pm

Hai baieti ca ne vedem de PASTE si sa vedeti PUNTEA CHEFULUI CE O SA IASA Laughing Laughing Laughing cu tuica si cu spritane ,adevaru e ca cine nu se contrazice nu se mai distreaza,asa ca noi ................ sa vezi chef de chef la CIOFRINGENI lol! jocolor geek Sleep sunny Basketball affraid
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty vezi ce insemna ?

Mesaj  adrian05ro Joi Mar 15, 2012 9:10 pm

dumitru liviu a scris:Hai baieti ca ne vedem de PASTE si sa vedeti PUNTEA CHEFULUI CE O SA IASA Laughing Laughing Laughing cu tuica si cu spritane ,adevaru e ca cine nu se contrazice nu se mai distreaza,asa ca noi ................ sa vezi chef de chef la CIOFRINGENI lol! jocolor geek Sleep sunny Basketball affraid

vezi ce insemna euforia asta a iesirilor dupa o iarna cand am stat doar cu calculatorul in brate ?
si uite ce repede trecem in "off-topic" ?
de unde am plecat si unde am ajuns ?
se pare ca (virgula) cu voi nu fac treaba decat la spritz Very Happy
nu-i rau nici asa
aveti grija la tzuika lui Dragos ; daca va da sa gustati din ea o sa cereti cu damigeana
eu sunt pirat vechi pirat pe la el pe acolo si cunosc marfa
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  dumitru liviu Vin Mar 16, 2012 9:32 pm

Ca sa incheiem topicul acesta foarte controversat eu va multumesc si va doresc sa aveti grija de rulotele voastre.
dumitru liviu
dumitru liviu

Mesaje : 41
Data de inscriere : 21/02/2012
Varsta : 52
Localizare : ploiesti

Sus In jos

PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei - Pagina 2 Empty Re: PUNTEA RULOTEI - podeaua rulotei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum