RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

+4
adrian05ro
IRINA
Sorin.Sibiceanu
LUPU CIPRIAN
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Noi 24, 2011 2:51 pm

CUm pregatim rulota pentru trecerea peste iarna ?
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Joi Noi 24, 2011 3:40 pm

Salut , primul rind se scoate apa din rezervoare , se demonteaza butelia si garnitura aferenta , se ung chederele la usa si geamuri cu antigel (daca ingheata se pot rupe la deschidere ) , nu se lasa doar pe anvelope se monteaza si picioarele aferente (iarna presiunea in anvelope se modifica si se poate deforma anvelopa ), se monteaza in interior un aparat antiumezeala (cine are) , dupa ninsoare se curata plafonul rulotei (din cauza greutati se poate deforma , la rulota veche am patit-o) , gura de aerisire de la frigider (cea de jos ) se blocheaza , in caz de viscol intra zapada in rulota si cand se topeste risc de mucegai . , era sa uit frana de mana se lasa jos si se pun 2 pene la roti fata spate , din cauza frigului se blocheaza ferodourile si in caz ce vrei sa pleci undeva , pauza .
Eu asa am facut iarna trecuta si am trecut-o cu bine fara probleme.


De trailes baftalo
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty plecare isarna cu rulota.

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Noi 24, 2011 3:44 pm

Ceva si despre pregatirea in caz ca plecam cu ea la drum in aceasta perioada f rece
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Joi Noi 24, 2011 4:02 pm

Pentru drum , asa cum am facut si eu;

- Verificare presiune pneuri , dupa care se vor desumfla 0.2-0.3 bari (suprafata de atingere cu solul va fii mai mare si va creste si aderenta in caz de gheata , mazga sau zapada) , verificare cupla antibalans (cine are ) poate ingheta si nu lucreaza in parametri , se va merge cu rezervoarele goale , nu se va incarca rulota cu vrute si nevrute (riscul derapajului, daca doamne fere intrain tangaj , sincer nu stiu cati o vor redresa) , butelia in locul destinat si plina cu GPL de iarna (40%butan + 60%propan , cel de vara este invers ) sau propan daca gasiti (pe la Straulesti cica ar fi unul care incarca cu Propan) , se va merge mai incet decat de obicei mai atent , cu grija nu se brusca ansamblul nici in ruptul capului (daca este mazga sau zapada ) se va reduce viteza sau chiar opri daca este cazul . DACA se circula pe zapada dupa un numar de km. se va opri si se va curata pasajul rotii la rulota (acesta este din plastic , iar zapada aruncata ingheata in pasaj si la denivelari poate sparge partea de sus ), in caz de vant puternic se va merge incet pentru a nu intra in balans (nu va bazati pe cupla antibalans) .
SFAT ;
- In cazul in care va pleaca rulota stanga sau dreapta datorita vantului , NICIODATA sa nu puneti contra ca o dati (dam ) in sant , incercati pe cat posibil sa mergeti cu ea , pe directia care se duce ea si reduceti viteza moderat pana la oprire ....



Numai bine si Barbosu sa ne pazeasca de rele..
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty merge lumea si iarna

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Noi 24, 2011 6:04 pm

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty frig

Mesaj  IRINA Joi Noi 24, 2011 9:40 pm

asa nu mi place - FRRRRRRRRRRRRRIG albino albino albino albino
IRINA
IRINA
Admin
Admin

Mesaje : 131
Data de inscriere : 24/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty CUM AVEM GRIJA DE RULOTA IN EXTRASEZON ???

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Ian 30, 2012 7:55 pm

AM DESCHIS ACEST TOPIC pt ca am primit ceva sfaturi de la colegi cum ar fi de la SToica sa fie rulota inclinata ca sa cada zapada de pe ea inclinata fata sau spate ma refer !
alt sfat de la Sibiceanu sa nu o las sa stea cu zapada pe ea mai mult timp pt ca apa sa pe plafon si se poate deforma .....

daca mai sunt lucruri de scris in folosul celorlalti hai sa le scriem ....

eu mi am astupat cele 4 aerisiri din planseu si mi am mascat cu scoci aerisirile de la frigider ca sa nu mi bage vantul zapada si apa in ea , pt ca in zona in care stau bate vantul f tare!!!!!!!!!!!!
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty pregatirea rulotei

Mesaj  adrian05ro Lun Feb 06, 2012 8:19 pm

sunt de acord ca trebuie sa scoti apa ca sa nu iti explodeze furtunele( sau boilerul ) , dar nu inteleg urmatoarele :
- de ce trebuie sa scoti garnitura de la butelie ?
- de ce trebuie sa ungi chederele cu antigel , daca nu folosesti rulota iarna ? si daca o folosesti iarna de ce trebuie sa deschizi geamurile ?
- nu are de unde sa se faca umezeala in rulota , si daca lasi deschisa grila de la usa si cea de la frigider nu faci altceva decat sa ajuti o ventilatie naturala pe durata sezonului rece
- de ce trebuie sa astupi grila de la frigider ? in primul rand ea ajuta la ventilatie pe timpul iernii , in al doi-lea rand este dublata in 99% din cazuri de o plasa de insecte , in al trei-lea rand are o constructie special destinata ca sa nu intre asa usor diverse prin ea

pe de alta parte , este chiar recomandat sa nu o lasi numai pe roti ci sa pui si "picioarele" , si daca pui picioarele nu prea mai are rost sa o calezi la roti
greutatea zapezii adunate sus pe rulota nu cred sa fie asa de mare incat sa duca la deformarea acoperisului ; rulotele au niste traverse care dau o anumita rigiditate ( eu m-am urcat in picioare pe a mea si nu a patit nimic ) ; greutatea zapezii este distribuita uniform pe cand eu am stat in picioare pe o suprafata relativ mica ( suprafata talpilor picioarelor , adica aprox 75 kg/0,05mp) - nu contest ca unele rulote s-ar putea sa fie "mai firave"

deocamdata suntem ca ursii in barlog , asteptam sa inceapa sa se incalzesca , si abia dupa aia o sa mergem sa le aerisim , sa le spalam , sa le curatam si sa le pregatim pentru un nou sezon cheers Laughing bounce cheers Wink
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty raspunsuri pt ADI 05

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Feb 07, 2012 1:34 pm

3 raspunsuri pt ADi

cand s-a rupt trapa la Iepuresti , m am urcat pe rulota si intr adevar era tzapana, dar nu toate s ca HOBBY asa bine facute fapt pt care am auzit ca unele daca te urci pe ele flambeaza...

2 - chiar aseara am auzit de la Sava ca unui coleg GH George i s-a indoit plafonu' din cauza zapezii care s a facut gheatza si era f grea pe rulota cca 50 cm grosime

3- daca nu as fi pus un scoci la grila de la frigider intra zapada pe acolo ca e cu fata spre nord la mine pozitionata a poarta in Cernica si bate vantu' acolo de te caci pe TINE CU STROPI !
Nu are si plasa cum zici tu dar am sa i pun la prima intanire ... .. .. . ... ca sa nu mi intre pe acolo gandacei ca la SEIMENI...

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  dorunegru Mar Feb 07, 2012 2:17 pm

nu ezitati in achizitia unui dezumidificator , eu am pus unul in toanda de probasi deabia acum dupa ce a inceput vremea rece a adunat cam 500 ml apa ,cred ca datorita fluctuatiei de temperatura din rulota (noaptea frig si ziua bate soarele pe ea) s-a creat ceva umezeala.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty pregatirea de iarna

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 07, 2012 7:34 pm

nu am vazut pana cum sa fie ceva condens pe pereti , dar o sa ma uit mai bine dupa ce se va potoli vremea asta rece
teoretic , nu prea ar avea din ce sa se faca condens atata timp cat nu sunt variatii bruste de temperatura
daca cumva voi ajunge la concluzia ca s-a facut condens si au aparut ceva pete pe pereti , o sa iau frumos trafaletul si ii dau o mana de lavabila la interior
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  dorunegru Mar Feb 07, 2012 8:31 pm

mai bine iei un aparat dela de dezumificare costa 30-40 lei si scapi si de munca ramane sa mai bem doar berea care oricum o beai cu zugravul.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Mar Feb 07, 2012 8:35 pm

- de ce trebuie sa scoti garnitura de la butelie ? Din cauza gerului se lipeste si se rupe la prima desfacere

- de ce trebuie sa ungi chederele cu antigel , daca nu folosesti rulota iarna ? si daca o folosesti iarna de ce trebuie sa deschizi geamurile ?
daca este umezeala dupa care da ger ingheata si la deschidere ramai cu chederul in mana

- nu are de unde sa se faca umezeala in rulota , si daca lasi deschisa grila de la usa si cea de la frigider nu faci altceva decat sa ajuti o ventilatie naturala pe durata sezonului rece - aici sa raspuns

- de ce trebuie sa astupi grila de la frigider ? in primul rand ea ajuta la ventilatie pe timpul iernii , in al doi-lea rand este dublata in 99% din cazuri de o plasa de insecte , in al trei-lea rand are o constructie special destinata ca sa nu intre asa usor diverse prin ea - sa raspuns , si la mine a intrat zapada

pe de alta parte , este chiar recomandat sa nu o lasi numai pe roti ci sa pui si "picioarele" , si daca pui picioarele nu prea mai are rost sa o calezi la roti - aici este corect cu calarea

greutatea zapezii adunate sus pe rulota nu cred sa fie asa de mare incat sa duca la deformarea acoperisului ; rulotele au niste traverse care dau o anumita rigiditate ( eu m-am urcat in picioare pe a mea si nu a patit nimic ) ; greutatea zapezii este distribuita uniform pe cand eu am stat in picioare pe o suprafata relativ mica ( suprafata talpilor picioarelor , adica aprox 75 kg/0,05mp) - riscul este foarte mare sa se deformeze plafonul , asta nu se vede imediat se vede in timp

- nu contest ca unele rulote s-ar putea sa fie "mai firave"- la unii

Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty SIBI

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Feb 08, 2012 7:09 pm

Multumesc Sibiceanu , asta doream de la tine sa scrii aici , pt ca ai mai multa experienta decat multi dintre noi.....
la mine e der aici de mori am fost acum 5 min sa iau aragazul din ruklota cel mic ca sa fierbem sambata vin si tzuica


am dat si zapada de plafon e bine ?



[im[url=https://servimg.com/view/17000604/77]

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Sta50210
g

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Sta50211
]https://i.servimg.com/u/f40/17/00/06/04/sta50110.jpg[/img][/url]

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Sta50111



LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  adrian05ro Mier Feb 08, 2012 7:46 pm

mare parte din aceste sfaturi sunt bune pentru cei care ar folosi rulota la temperaturi de sub -10C
eu daca o las frumos in parcare pana prin aprilie nu vad de ce ar trebui sa desfac garnitura de la butelie , sa ung chederele , sau sa fac alte lucruri
daca nu o folosesc o las sa se odihneasca bine-merci , iar in primavara inainte de prima iesire ii fac o toaleta interioara si exterioara
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  LUPU CIPRIAN Joi Feb 09, 2012 11:46 am

Atunci pe viitor o sa facem 2 categorii de pregatire a rulotei
1 pt cei care o tin pe loc 5 luni

2 pt cei care ies iarna cu rulota
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Iancu Gabi Vin Feb 10, 2012 1:31 pm

ar fi cel mai indicat sa aveti rulota bagata sub un acoperis,asa scapati de cele mai multe probleme si cu frina de mina lasata.nu este recomandat sa astupi gaurile de aerisire,asa nu se mai ventileaza in interior si pride un usor miros de statut.se poate forma condens in interior de la soare si ger,care se depune pe pereti,si poate ingheta pe interior.
Iancu Gabi
Iancu Gabi
top membrii
top membrii

Mesaje : 244
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Sorin.Sibiceanu Vin Feb 10, 2012 11:08 pm

Mare atentie la gheata care sa depus pe rulota , putoarea din mine nu a curatat acoperisul si am 5 kg de gheata pe rulota , ghinionul a facut sa crape o trapa si anume cea dela baie a facut o fisura mica din cauza greutati .
Deci la sfaturi sint bun dar la lucru manual ba ..

ATENTIE
Sorin.Sibiceanu
Sorin.Sibiceanu
top membrii
top membrii

Mesaje : 236
Data de inscriere : 23/11/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  george gheorghe Lun Feb 13, 2012 5:14 pm

Sall.intradevar am patito eu cu plafonul rulotei,un Burstner achizitionata recent,sa lasat la prima zapada din cauza viscolului sa depus in cantitate considarabila aprox.40 cm,si sa lasat plafonul in partea stg fata unde nu are nici un sprijin.ca solutie de moment am pus o proptea din lemn si am ridicato la loc.sper sa-si revina.
george gheorghe
george gheorghe

Mesaje : 11
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : bucuresti sct.5

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Feb 13, 2012 6:22 pm

sambata am dat zapada de pe rulota si va zic ca am gasit si eu gheata pe ea de 5 cm , ma am apucat sa osparg in asa fel incat sa nu lovesc rulota , am dat si pe la chedere pe la usa cu sol de dezghetzat ,, si am mai dat zapada cat am putut

azi iar ninge de rupe , o dam iar ce sa facem ... nu avem incotro...
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty rulota iarna

Mesaj  adrian05ro Lun Feb 13, 2012 9:44 pm

sambata o sa fac si eu un drum pana la a mea , sa arunc o privire
ori o gasesc cocosata ori este pe picioarele ei drunken
eu ma gandeam sa fac o solutie cu antigel ( 1l antigel + 4litri apa ) si sa dau pe deasupra
nu zic ca nu o sa se depuna zapada dar poate nu face priza ( adica nu se lipeste ) si o sa fie mai usor de dat jos
va tin la curent ; la 380V geek
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  dorunegru Lun Feb 13, 2012 9:55 pm

Azi dimineata curatata complet, ora 17 30 cm de zapada am dat jos tot, sunt curios dimineata mai intru si postez.

dorunegru
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 123
Data de inscriere : 06/01/2012
Varsta : 54

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  george gheorghe Mar Feb 14, 2012 9:04 am

Sall.ptr.chedere s-au orice este din cauciuc va recomand sa dati cu silicon de orice tip,ptr.ca intretine f bine cauciucul si nu m-ai crapa.s-au exista de la wurth un produs special de intretinere chedere,numit gummy.stima
george gheorghe
george gheorghe

Mesaje : 11
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : bucuresti sct.5

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Feb 14, 2012 10:23 am

Aseara la h 23 dadeam iar ca nebunu' zapda acare era de 40 cm afanata intr adevar ....
nu va zic cat de mare a f aventura .....
... partea byuna a fost ca era lumina afara ca ziua de la stralucirea zapezii - a fost o placere sa fac " fitnes :" sub clar de luna cu cainii vgabonzi din Cernica.....
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty ma F..... in ea de rulota

Mesaj  adrian05ro Mar Feb 14, 2012 10:01 pm

am fost astazi pe acolo sa vad care este situatia si m-a mancat in gaoaza sa dau zapada jos de ea
desi erau doar 20-25cm depusi am zis ca sa fac si eu "o fapta buna " si pe langa faptul ca era sa imi rup gatul de vreo 4-5 ori am "reusit" sa crap un maner si o trapa
asadar , in viitorii ani ( cat am sa mai tin acesta rulota, sau alta ) MA F..... IN EA DE ZAPADA SI/SAU RULOTA, poate sa fie zapada si de juma' de metru pe rulota tot nu o sa ma duc sa o dau jos
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

PREGATIRE DE IARNA a rulote .............. Empty Re: PREGATIRE DE IARNA a rulote ..............

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum