RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

+3
adrian05ro
george chirila
Niky Radu
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Mier Apr 11, 2012 4:39 pm

Si de unde stii ca esti in limitele normale cu greutatea pe carlig ?
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Mier Apr 11, 2012 4:42 pm

din experienta , sau "ochiometric" Idea
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Mier Apr 11, 2012 5:23 pm

Gata m-ai lamurit . Nu mai zic nimic . No comment !!!
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  Niky Radu Mier Apr 11, 2012 5:30 pm

George...Adi are masina de 2.5 tone, la cat are rulota lui 1.4t, o cam duce pe "carlig"...nu simte, de aceea nu-l intereseaza prea mult echilibrarea...eu am stricat 2 cauciucuri de pe spate cand am venit cu o rulota din Olanda, deoarece am ignorat acest lucru, rulota avea greutate mare pe fata...am bagat 3atmosfere in cauciucuri si degeaba, parca aveam pana asa stateau...in 2500km le-am distrus
Niky Radu
Niky Radu
top membrii
top membrii

Mesaje : 312
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 57
Localizare : Bucuresti.11 Iunie

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Mier Apr 11, 2012 5:46 pm

Nici pe mine sincer nu ma intereseaza echilibrarea ,deoarece si eu am ....magar sanatos si nu se simte . Pe mine ma intriga treaba cu greutatea pe carlig .
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mier Apr 11, 2012 6:20 pm

din ce cunosc eu greutatea ideala pe carlig este 70 kg.
eu am cantarit cu acel cantar al lui Stoica Cristian si aveam cca 100 + bicileta ( care are si motor de 5kg )
daca insa se ajunge la greutate f. mare poate se poate crea un dezechilibru si in manevrarea autotusirmului ....
de asemenea arcurile stau pe spate prea "apasate" - se produce uzura prematura si la amortizoare... nu nu mai la cauciucuri...
candva Peti pusese pe forum o poza cu un carlig de tractare desprins din sasiu ....sau rupt desi era prins in "U" in 6-8 suruburi.
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Mier Apr 11, 2012 9:56 pm

Chirilov , stai nene linistit pe malul paraului si lasa-l in ma-sa de carlig
daca nu te intereseaza prea tare de ce bula galului te mai agiti ?
ti-am spus doar ( dar iar se pare ca nu ai citit cu atentie ) , rulotele sunt echilibrate din fabrica iar tu ca utilizator nu trebuie sa intervii prea mult in acest echilibru
ma repet , ochiometric , asezi si tu greutatile in asa fel incat sa fie ori toate pe punte ori repartizate egal fata- spate
SIMPLU
de ce trebuie sa te complici ? Question
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Joi Apr 12, 2012 8:16 am

La asta ma gandeam si eu ,05 . Agentul 05 !! Cool Cool Am de gand sa scot tot de pe rulota . Sa-i fac in ciuda . S-o las ....cheala ! Asa de-al dracu . Shocked Shocked
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Joi Apr 12, 2012 8:32 am

ce mai astepti ? Rolling Eyes
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty carlig "anti balans"

Mesaj  Adrian David Mar Iun 19, 2012 11:00 am

Salutare tuturor , aduc in discutie aici carligul "anti balans", asta referitor la balansare.Eu am avut ocazia sa merg la drum cu ambele tipuri, clasic si anti balans. Astept parerile dumneavoastra!
Drumuri bune! Adrian
Adrian David
Adrian David

Mesaje : 1
Data de inscriere : 16/06/2012
Varsta : 64
Localizare : Sfantu Gheorghe -CV

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  IRINA Mar Iun 19, 2012 11:31 am

in primul rand va roc sa completati in profil datele dvs ...
apoi va rog sa treceti pe la topic ul de prezentare
si in ultimul rand am sa va rog sa va ganditi la un nume de utilizator pe acest forum care sa contina numele dvs.
va multumesc !
IRINA
IRINA
Admin
Admin

Mesaje : 131
Data de inscriere : 24/11/2011
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Mar Iun 19, 2012 12:19 pm

codasul a scris: Salutare tuturor , aduc in discutie aici carligul "anti balans", asta referitor la balansare.Eu am avut ocazia sa merg la drum cu ambele tipuri, clasic si anti balans. Astept parerile dumneavoastra!
Drumuri bune! Adrian

sunt discutii ample pe tema acestui carlig ( de fapt cupla) anti-balans

sapa pe aici pe forum si o sa gasesti toate parerile , de la unii mai experimentati cat si de la destui "gura-casca" ; important este sa retii esentialul

eu nu iti spun decat atat: cupla antibalans nu insemna ca impiedica balansarea rulotei ci inseamna ca nu transmite balansul prin carlig la autovehicolul tragator

multi confunda aceste doua notiuni si se hazardeaza in a emite numai "impresii artistice" fara nici o justificare sau sustinere in practica ( sau chiar in mecanica sai fizica)

BAFTA!
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Mar Iun 19, 2012 1:16 pm

De fapt este cupla anti-balans. Carligul este...carlig si-atat ! Pot spune ca am circulat si cu o cupla normala si cu aceasta " minunatie " a stiintei . Nu se compara mersul rulotei cu aceasta din urma . Daca la prima ,orice auto mare ( camion ,autotren ,autocar ,etc ) trecea pe langa mine simteam balansul in volan . Acum de cand cu " minunatia " merg linistit . Nu se simte nimic . Eu vorbesc la o viteza medie de 70-80 kmh
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Mar Iun 19, 2012 5:25 pm

eu vorbesc de o viteza de croaziera in jur de 100-110Km/h , care la unele depasiti am ajuns si la 125km/h

DAR

indiferent cum ar fi , trebuie sa mergem in asa fel incat sa simtim rulota in siguranta dupa noi , si sa nu avem "suturi" in spate sau miscari stg-drt ; multe din aceste miscari pot aparea si daca vantul din lateral este puternic , iar cea mai mare capcana o reprezinta depasirea unui TIR cand vantul lateral este puternic - la trecerea prin dreptul TIR-ului este OK , problema cea mai mare aparand cand peretele frontal al rulotei ajunge in "plasa" de aer creata de cabina camionului ( atunci sa vezi "senzatie!" Rolling Eyes - nashpa rau de tot )
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  george chirila Mar Iun 19, 2012 5:36 pm

Frate ,daca vreti sa faceti raliu ,mergeti nene ,la Nurburing ,Monte Carlo, Imola sau la Hungaroring .Pai la viteza aia rulota nu mai merge in spatele autoturismului,ci ....zboara . Consider ca cea mai buna si cea mai sigura viteza cand ai in spate " hardughia " este 80 ,maxim 90 kmh.De-aici in sus deja numai esti stapan pe nimic . Nu vreau sa fiu....donator de organe . Vreau sa-mi vad fata mare si ....maritata ,sa-mi cresc nepotii . Parerea mea !!!
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  adrian05ro Mier Iun 20, 2012 8:36 am

cipriane ,

fa nene un topic cu viteza rulotei , ca iar au luat-o oamenii pe campie cu parerile ; am plecat de la echilibrarea rulotei si am ajuns in p...... Texas cu satelitu' la viteza de croaziera

Chirilov ,

mai depinde si de experienta fratele meu ; eu mergeam in Canada cu 100km/h pe autostrada cu :cap tractor + 2(DOUA) semiremorci , lungimea totala 35m , greutatea totala 65TONE , fie ca era iarna( asfalt acoperit cu zapada de 10-15cm) fie ca era vara ( asfalt curat )

pe langa experienta , mai intervine si starea tehnica a atelajului , si aici ma refer in primul rand la anvelope , rulmenti , sisteme de franare la tractor si la rulota , dupa care vine starea cuplei si a protapului
adrian05ro
adrian05ro
top membrii
top membrii

Mesaje : 1180
Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti sector4

Sus In jos

Cum se echilibreaza incarcatura in rulota - Pagina 2 Empty Re: Cum se echilibreaza incarcatura in rulota

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum