RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CNC executat in regie proprie.

2 participanți

In jos

CNC executat in regie proprie. Empty CNC executat in regie proprie.

Mesaj  Nelu Predonu Lun Aug 27, 2012 9:59 pm

Avand in vedere necesitatea fiului meu (student la arhitectura) de a executa fel si fel de machete, am fost determinat sa abordez executia unui mini CNC in regie proprie (costuri minime).
In termeni generali, CNC, inseamna o masina unealta cu Comanda Numerica asistata de Calculator, utilizata la prelucrarea unor piese (repere).

Ce imi propun sa faca aceasta masina:
- debitari;
- frezari;
- gauriri;
- gravura pe sticla, plastic, lemn, aluminiu;
- desene pe diverse suprafete improprii executiilor la imprimanta sau plotter.

Materialele ce pot fi prelucrate cu acest CNC sunt: polistiren, lemn, plexiglas, sticla, aluminiu (doar inscriptionari), mdf, plastic, etc.

Componentele, in mare, ale mini CNC-ului:
- motoarele CNC - motoare pas cu pas - 4 bucati; am folosit 4 motoare cu prindere Nema 23 de 1,65 N, achizitionate din Germania;
- driverele de comanda a motoarelor - am folosit un driver pentru comanda celor 4 motoare, achizitionat din tara;
- sursa de alimentare, de 27v / 11,7A;
- ghidajele, bucsile si arbori de antrenare le-am achizitionat din tara, ele fiind de origine Germania;

- freza de aschiere, gravare, debitare - folosesc deocamdata o freza de 500w cu turatie fixa de 34.000 de rot/min. Pentru ca turatia e prea mare, am alimentat freza printr-un autotransformator la 110 v, obtinand o turatie de 17-18.000 rot/min.;
- ansamblul mecanic pe care sunt montate motoarele si toate accesoriile masinii - am mers pe o constructie de conceptie proprie, cu subansamble din aluminiu (monturi) executate de un prieten pe o masina de gaurit in coordonate.

De proiect m-am apucat in iarna, acesta si desenele de executie luandu-mi cca. 10 zile.

Lucrand la acest CNC printre picaturi, sambata a fost totul montat si am trecut la probe. Mai jos, am atasat un filmulet care exemplifica si arata numai o operatie (gravare text) ce poate fi facuta cu acest CNC.

[Doar administratorii au dreptul sa vada acest link]

Nelu Predonu
Nelu Predonu

Mesaje : 45
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 64
Localizare : Voluntari-Ilfov

Sus In jos

CNC executat in regie proprie. Empty Re: CNC executat in regie proprie.

Mesaj  LUPU CIPRIAN Mar Aug 28, 2012 11:51 am

Nelu , merge pe un polestiren extrudat un ............... " Rulotistii Veseli " ?

Poate ne faci o surpriza ! lol!

LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

CNC executat in regie proprie. Empty Re: CNC executat in regie proprie.

Mesaj  Nelu Predonu Mar Aug 28, 2012 2:06 pm

Merge, fara probleme, dar in momentul de fata urmeaza sa achizitionez mai multe scule de frezare, de diverse dimensiuni si profile. Urmeaza sa dau o comanda in Germania pentru a achizitiona aceste scule de o cat mai buna calitate. Doresc sa fac probe si pe aluminiu.

Probele din filmulet le-am facut cu o freza deget de 3 mm, de la Proxxon.

Cand am frezele, te contactez sa-mi dai mai multe amanunte legate de gravarea respectiva. Dar, vorbim mai multe la sfarsitul de saptamana la Costinesti.

Revenind la tema topicului mai fac cateva precizari:

Pretul la care am ajuns construind acest CNC in regie proprie a fost de 845 euro. In pret nu sunt incluse prelucrarile semifabricatelor de aluminiu, prelucrari ce au fost facute de un prieten, acesta refuzand sa-mi ia vreun ban. Ceva similar cumparat la gata costa cca. 4000 euro (pret ex-works Germania) fara soft-uri. Daca sunt amatori in a-si construi singuri asa ceva, le voi da tot sprijinul de care au nevoie.
Nelu Predonu
Nelu Predonu

Mesaje : 45
Data de inscriere : 27/04/2012
Varsta : 64
Localizare : Voluntari-Ilfov

Sus In jos

CNC executat in regie proprie. Empty Re: CNC executat in regie proprie.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum