RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Bine ai venit ! se pare ca esti rulotist vesel !!
Pe acest forum membrii organizeaza intalniri dansante cu muzica , unori si peste miezul noptii.
Daca nu te regasesti aici , nu intra !!! ... e o tara libera..
RULOTISTII VESELI . FORUMGRATUIT . RO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Zabala -Zabola-jud. Covasna

4 participanți

In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 10:04 am

Localitatea Zabala este situata in marea tara intracarpatica a Barsei, mai exact in partea de est al Depresiunii Barsei, numit Depresiunea Targului Secuiesc sau Depresiunea Bretcului.
Depresiunea Bretcului este traversata de Raul Negru si afluentii sai,iar comuna Zabala se afla de-a lungul vailor paraielor Zabala, Orbai si Pava, afluente ale Raului Negru.
Coordonatele GPS ale locatiei sunt:
45 53 13 00-latitudine nordica
26 13 36 28-longitudine estica
Prima atestare a localitatii dateaza din anul 1466, gasindu-se sub denumirea de Zabola. In acea perioada secuii liberi se rasculasera impotriva abuzurilor comise de patura conducatoare (primores), care, in dauna libertatilor colective, a incercat sa impuna articularea si extinderea feudalismului.
Toponimia din interiorul curburii Carpatilor sta marturie a prezentei romano-slave in aceste vetre de locuire. Numeroase nume de localitati nu au origine maghiara, semn ca erau locuite in continuare de romani si dupa venirea secuilor. In multitudinea acestor denumiri regasim si cele ale localitatilor: Covasna, Ghelinta, Zabala, Pava, Ojdula, Baraolt, Cernat.
O prima legenda, transmisa din generatie in generatie pe cale orala, aminteste de inrobirea romanilor de catre maghiari. Pentru a fi stapaniti si obligati sa munceasca, spune legenda, romanilor li se punea zabala in gura.

O alta ipoteza presupune provenienta maghiara a denumirii localitatii, zab insemnand ovaz, iar ola, in limbajul familiar al ungurilor, valah, roman, de unde presupunerea ca romanii plateau tribut in ovaz maghiarilor. De asemenea se presupune ca localitatea si-a primit denumirea dupa raul cu acelasi nume pe a carui vale se intinde. Numele raului si, implicit, al localitatii pot avea rezonante ucraini ene: zabalákati insemnand a flecari, a palavragi, iar bala vorbarie, flecareala. De asemenea, se spune ca satului Pava ii provine denumirea de la numeroasele exemplare de paun (in maghiara páva) salbatic, ce traiau candva in aceasta zona. In actele oficiale, cele doua localitati apar sub urmatoarele denumiri: Zabola (1466), Ze bola / Zabola (1750), Zobola /Zabola (1787) si Zabola (1854) . Satul Pava a aparut de-a lungul timpului sub numele de: Pawa (1567), Pava (1750) si Pava (1854). Este cunoscut faptul ca in judetele Covasna si Harghita populatia maghiara este majoritara. Ca si pe intreg teritoriul judetului Covasna, unde populatia maghiara are o pondere de 75,2%, insumand 175.502 locuitori, si in localitatea Zabala populatia maghiara domina, 68,27% din totalul locuitorilor localitatii declarandu-se maghiari in urma recensamantului din 1992 .
Locatia off camping se afla la aproximativ 4 km de centrul comunitatii,pe un drum forestier (jumatate asfalt ,jumatate macadam),loc special amenajat de catre primaria din localitate ,pentru petrecerea in conditii optime a timpului liber ,conform Legii Picnicului .
Pentru cei care vor liniste si sa se rupa pentru cateva zile de civilizatie este un loc propice pentru a asculta in tihna si sunetele naturii .
Locatia de fapt este o poienita situata pe malul unui parau ... zgomotos ,sursa numai buna pentru apa menajera.
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 10:15 am

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze031u

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze032

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze042

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze043
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 11:52 am

Alte poze:

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze024v

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze026

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze027

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze028

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze035
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 12:24 pm

Comuna Zabala sau Zabola in limba maghiara este situata in centrul tarii ,in judetul Covasna,in depresiunea Targu Secuiesc .Cei care doresc sa viziteze aceste locuri au ce vedea :
--- Biserica Reformata-Calvina (din secolul al XV-lea).
Biserica reformată este una dintre elementele specifice ale arhitecturii gotice din Transilvania, se presupune că a fost construită din pietrele unei vechi cetăţi, aflate în acest loc.

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze124

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze125

Zabala -Zabola-jud. Covasna Poze127

Zabala -Zabola-jud. Covasna Reformatus2
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Vin Iun 22, 2012 3:23 pm

Atasez traseul:
Zabala -Zabola-jud. Covasna Traseubucurestizabalaju
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  george chirila Dum Iun 24, 2012 10:48 pm

adrian05ro a scris:poate ca tu te adresezi unui alt segment de rulotisti si noi nu te intelegem prea bine, si de aici probabil unele diferente de opinie, din modul diferit in care intelegem si aplicam rulotismul
Din bun simt ma opresc aici fara a mai comenta postarea de mai sus .Daca administratorului i se pare normala postarea (in afara ca este off topic ),inseamna ca am inteles eu gresit .Eu totusi mai cred in caracterul lui Adrian. Adminul poate sa stearga ceea ce considera ca este off topic.Un rulotist care nu a inteles prea bine fenomenul rulotistic .Multumesc
george chirila
george chirila
top membrii
top membrii

Mesaje : 658
Data de inscriere : 10/02/2012
Varsta : 55
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  Vali P Lun Iun 25, 2012 7:29 am



George, eu am ales ca si destinatie in aceasta vara Valea Zanelor, stiu ca ai mai postat si pe alte forumuri aceste info...posteaza si aici, faci un bine celor interesati Wink

Vali P
Vali P
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 92
Data de inscriere : 15/02/2012
Varsta : 54
Localizare : Fetesti-Ialomita

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  cristian57 Lun Iun 25, 2012 7:41 am

Locatia este superba,nu trebuie sa te duci neaparat la sfirsit de saptamina .La un sfirsit de concediu ,daca vii de departe este nemaipomenita o halta in zona,si nu numai .Multumim pentru locatie.
cristian57
cristian57
membrii activi
membrii activi

Mesaje : 119
Data de inscriere : 25/01/2012
Varsta : 66
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  LUPU CIPRIAN Lun Iun 25, 2012 5:10 pm

tot ce a fost off topic am sters .
informatiile sunt f utile
fiecare merge cat are timp si unde poate ... INDIFERENT CA STA 1 ZI SAU 10 indiferent ca e rulotist vesel sau trist , somer sau pensionar ! nu conteaza pasiunea e comuna , ruloteala .. Wink
important e sa centralizam cat mai multe date poze harti adrese informatii fie ele de orice fel ..
EU PERSONAL ITI MULTUMESC GEORGE PT TOATE INFORMATIILE OFERITE CU DRAG COLEGILOR !


va rog sa nu mai scrieti off topic ! faceti referire doar la turism , natura , rulotism .....

va multumesc in avans ! Wink
LUPU CIPRIAN
LUPU CIPRIAN
Admin
Admin

Mesaje : 1938
Data de inscriere : 02/11/2011
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti

http://www.saladefitness.com

Sus In jos

Zabala -Zabola-jud. Covasna Empty Re: Zabala -Zabola-jud. Covasna

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum